Kære cykelvenner i KBC
Her er så lidt nyt om de kommende aktiviteter i din cykelklub.
Sæsonafslutning søndag den 25. oktober med tapas etc.
Traditionen tro har vi sæsonafslutning, når vi skifter fra sommertid til normal tid. Vi starter derfor træning kl. 9.30 denne søndag og resten af vinteren. Efter turen vil der være lækker oste og tapas anretning fra Kit i Osteriet, med lidt drikkevarer.
Deltagelse er gratis for KBC medlemmer, men af hensyn til indkøb skal du tilmelde dig på hjemmesiden via dette link: Sæsonafslutning
Til vores klubmestre; få indleveret din pokal fra sidste år indgraveret og klar til de nye KBC mestre som vi skal fejre til Sæsonafslutningen.
Træning Landevej og gravel
Vi cykler fortsat landevej fra klubben tirsdag og torsdage start kl 17.00, medbring lygter, det bliver hurtigt mørkt nu. Søndag starter vi kl 9.00 indtil vi går på vintertid, hvor vi så starter kl. 9.30. Alle er velkommen til at slå en tur op, der kan ikke forventes master.
Skovstierne og grusstykkerne kalder på dig med en gravelcykel. Uanset om du er ny i disciplinen eller en erfaren rytter er der plads til dig. Vi cykler 2 hold med 2 tempi afhængig af de fremmødte. Turene slås op på Facebook.
Du kan se mere her: Gravel
Introdag til gravelcykling i samarbejde med DGI
Lørdag den 31. oktober kl 10-13 afholder KBC en introduktionsdag til Gravel med start fra klubben. Vi vil gerne have nye medlemmer med i Gravel-fællesskabet i KBC. Nærmere info følger på Facebook.
Masteraften i KBC
Torsdag den 8. oktober kl.18.00 i KBC´s lokaler er der afslutning for alle tilmeldte mastere denne sæson 2026. Herfra skal der lyde et stort taknemligt TAK til alle jer Mastere, som trofast måned efter måned bidrager med at vise jeres holdkammerater vej og tage ansvar for turen og sikkerheden. Uden jer ingen klub. Tak for jer!
E-cykler og Zwift er klar til jer
Alle 4 e-cykler er klar og atter koblet på Zwift og kan bookes via hjemmesiden.
Cykel 1 og 2 er sat op til KBC Zwift abonnement og cykel 3 og 4 er også med Zwift, men hvor du kan logge på med dit eget Zwift abonnement
Undgå venligst at ændre på indstillingerne i Zwift profilen. Cyklerne står i rækkefølge i rummet med Zwift-navnene 1 KBC, 2 KBC, 3 KBC og 4 KBC. Ændrer I navnene på cyklerne i Zwift er der garanti for problemer for den næste som skal logge ind og bruge cyklerne. Bemærk - rummet er reserveret til BU hver tirsdag og torsdag fra kl. 17 til 19.
Søg støtte fra KBCs Eliteudviklingspulje
BU og eliteryttere kan nu søge tilskud for 2027 sæsonen. Sidste frist for ansøgning er 15. oktober og du kan læse mere om kriterierne og hvordan du søger her: https://kbcm.dk/eliteudviklingspulje
Fødselsdagsfest i Onsdagsklubben
Onsdag den 07.oktober holder de som fylder rund her i efteråret fødselsdag kl.12.00. Tilmelding via hjemmesiden.
De bedste hilsner
Bestyrelsen